Łosoś teriyaki

by Na Pałeczkach
łosoś teriyaki
Miałyśmy nadzieję, że przepis ten uda nam się zaprezentować w formie grillowanej, lecz niestety majowa aura pogodowa nie pozwoliła nam na aż takie szaleństwo.. ;) Na całe szczęście grill nie jest tu jedyną opcją gwarantującą sukces, choć gorąco zachęcamy aby spróbować swych sił również w taki sposób :)
Łososia czy też kurczaka teriyaki chyba nie musimy Wam przedstawiać? :) To popularne na Zachodzie danie bardzo często gości w menu wszelkich azjatyckich restauracji, a sos teriyaki bez trudu znaleźć można na sklepowych półkach. Gdy już o sosie mowa… Znany u nas butelkowany sos teriyaki jest w Japonii właściwie nieobecny i smakuje troszkę inaczej niż ten, który używany jest w tradycyjnych przepisach. Każda rodzina przyrządza potrzebny sos na świeżo, tuż przed gotowaniem, dodatkowo wzbogacając go na swój własny sposób. Samo teriyaki (照り焼き) nie jest nazwą sosu czy też marynaty, jak mogłoby się wydawać i jak przyjęło się na Zachodzie. Teriyaki to japońska technika gotowania, w której to dany składnik podczas grillowania lub pieczenia polewany jest sosem na bazie sosu sojowego wzbogaconego mirinem, sake oraz cukrem. Technika ta pozwala uzyskać glazurę na powierzchni przygotowywanego składnika. Teri (照り) oznacza bowiem błyszczenie, a yaki (焼き) smażenie. Najczęściej używa się w tej technice ryby, można też przyrządzić tak kurczaka, wieprzowinę czy też wołowinę.  
Podajemy Wam trzy sposoby na przygotowanie tego dania – w piekarniku, na grillu oraz na patelni. Wybór, który z nich wyląduje na Waszym talerzu pozostawiamy oczywiście Wam :)
łosoś teriyaki
łosoś teriyaki
łosoś teriyaki

Łosoś teriyaki • 照り焼きサーモン

Drukuj
Porcje: 2
Nutrition facts: 200 calories 20 grams fat
Ocena 5.0/5
( 1 głosy )

SKŁADNIKI

około 300-350 g filetu z łososia
1 łyżka sake
sól oraz pieprz
1/4 kubka sosu teriyaki

na sos (ok. 300 ml):
1 kubek mirinu
1 kubek sake
3 łyżki brązowego cukru
0,5 kubka sosu sojowego

PRZYGOTOWANIE

Na początku przygotowujemy sos.

Jeśli przygotowujecie łososia na grillu lub patelni w garnuszku łączymy razem sake oraz mirin i gotujemy na średnim ogniu aż do momentu wrzenia. Kontynuujemy gotowanie przez około 2 minuty - w ten sposób odparujemy alkohol. Dorzucamy cukier i mieszamy aż do rozpuszczenia. Na koniec dolewamy sos sojowy i przez chwilę gotujemy wszystko razem na wysokim ogniu. Ściągamy z palnika i ostudzamy.

Jeśli przygotowujecie łososia w piekarniku sos musi być gotowany troszkę dłużej – nie ściągamy więc sosu z palnika, a ogień skręcamy na średni i kontynuujemy gotowanie przez 15 minut, raz po raz mieszając. Po upływie tego czasu zmniejszamy ogień na niski i gotujemy sos kolejne 25 minut - powinien zgęstnieć i w konsystencji przypominać rzadki syrop.

Jeśli przygotowujecie łososia w piekarniku: 

Nagrzewamy piekarnik do 180 stopni. Na blaszce lub w żaroodpornym naczyniu układamy nasze filety z łososia. Posypujemy je solą, pieprzem i polewamy sake i odstawiamy na 10 minut. Po upływie tego czasu wstawiamy je do rozgrzanego piekarnika i pieczemy przez 5 minut. Sos teriyaki powinien już być gotowy i podgrzany. Smarujemy łososia sosem teriyaki i wstawiamy z powrotem do piekarnika na kolejne 5 minut. Czynność tę powtarzamy przez 20 minut lub do momentu kiedy filet będzie gotowy. Podajemy z ryżem - jeśli chcemy możemy polać dodatkową porcją sosu.

Jeśli przygotowujecie łososia na grillu:

Filet z łososia marynujemy około 15 minut w części przygotowanego wcześniej sosu teriyaki. Następnie rybę grillujemy najpierw przez około 2 minuty na stronę, a następnie zaczynamy smarować  ją sosem. Grillujemy kolejne 2 - 4 minuty obracając ją co około 30 sekund, za każdym razem pokrywając ją warstwą sosu. Uważajcie aby nic nie przypalić :)

Jeśli przygotowujecie łososia na patelni:

Filety z łososia posypujemy solą oraz pieprzem. Na patelni rozgrzewamy olej i smażymy na nim łososia z obu stron, aż uzyskamy złoty kolor. Ściągamy go z patelni i wlewamy na nią około 1/4 kubka sosu teriyaki. Doprowadzamy do wrzenia i kładziemy łososia z powrotem na patelnię. Podczas smażenia polewamy go raz po raz gotującym się na patelni sosem. Gdy sos zgęstnieje danie zdejmujemy z patelni i podajemy.

zmodyfikowany przepis pochodzi z książki: „My Japanese Table: A Lifetime of Cooking with Friends and Family”

Spróbujcie też tego! :)