SKŁADNIKI
PRZYGOTOWANIE
Przygotowujemy talerz z dodatkami, które każdy będzie dodawał w trakcie jedzenia zupy. Limonkę kroimy na ćwiartki, liście mięty oraz bazylii oddzielamy od gałązek, chili kroimy na niewielkie plasterki, kiełki fasoli dokładnie płuczemy i przez chwilę blanszujemy, a następnie układamy z resztą składników. Do miseczek wlewamy przygotowane wcześniej sosy.
W końcu możemy zabrać się za złożenie własnej miseczki phở :) Makaron przyrządzamy według instrukcji na opakowaniu i rozdzielamy na porcje. Ugotowane w rosole mięso kroimy na cienkie plasterki i również układamy w miseczkach. Posiekane kolendrę, zieloną cebulkę i czerwoną cebulę łączymy i dokładnie mieszamy. Taką mieszankę dodajemy do przygotowanych porcji, ilość dostosowujemy do upodobań :) Na sam wierzch możemy również położyć surowe mięso wołowe – ugotuje się ono podczas zalewania gorącym bulionem. Pamiętajcie tylko, że musi być naprawdę cienko pokrojone! Do miseczek wlewamy gorący bulion, talerz z dodatkami kładziemy na stole i pozwalamy by każdy mógł zbudować swoją własną miseczkę phở.
Smacznego!
UWAGI
Domowy sos hoisin
海鮮醬
na około 1 kubek sosu
1 ząbek czosnku
1/8 łyżeczki pieprzu cayenne
1/2 łyżeczki mieszanki przypraw
2 łyżeczki mąki ryżowej
1 łyżka oraz dodatkowo 1 łyżeczka pasty tahini
1 łyżka oraz dodatkowo 1 łyżeczka octu ryżowego
1/3 kubka wody
1/3 kubka ciemnej pasty miso
1/2 kubka brązowego cukru
sos sojowy do smaku
mieszanka przypraw:
na około 1 ½ łyżeczki
2 gwiazdki anyżu
2 goździki
1/2 łyżeczki kopru włoskiego
1 łyżeczka kolendry
10 ziarenek czarnego pieprzu
1/4 łyżeczki cynamonu
Na początek przygotowujemy mieszankę przypraw – wszystkie składniki oprócz cynamonu prażymy na rozgrzanej patelni aż do uwolnienia się aromatu, a następnie blendujemy, nie zapominając o cynamonie.
W małym rondelku łączymy ze sobą wszystkie składniki, za wyjątkiem sosu sojowego (czosnek tylko lekko rozgniatamy nożem). Gotujemy na średnim ogniu aż mikstura zgęstnieje, uważając by jej nie przypalić. Odstawiamy z ognia i pozwalamy by całość ostygła, co jakiś czas mieszając. W razie potrzeby doprawiamy sosem sojowym lub niewielką ilością octu. Odrzucamy czosnek. Jeśli sos ma gładką konsystencję to wystarczy, że przecedzimy go przez sitko, w innym wypadku blendujemy aż do uzyskania pożądanej faktury. Najlepiej smakuje na następny dzień, w lodówce wytrzyma około 3 miesięcy.
Sos chili
Tương ớt
na około kubek sosu
1 duży ząbek czosnku
1 średniej wielkości pomidor
około 180 g świeżego czerwonego chili
1/2 łyżeczki soli
1 łyżka cukru
1 łyżka octu
1/2 kubka wody
Czosnek oraz pomidora siekamy na mniejsze kawałki i wrzucamy do garnka razem z nasionami. Chili przekrawamy wzdłuż, a następnie na większe części. Pozbywamy się części nasion. Wrzucamy do garnka razem z solą, cukrem, octem oraz wodą. Gotujemy na średnim ogniu przez około 8 minut, aż do momentu gdy chili zmięknie. Odstawiamy z ognia na 5 minut, a następnie blendujemy na gładką pastę - oczywiście możecie się spodziewać drobnych kawałków skórek lub nasion. Gotowy sos odcedzamy przez sitko i zostawiamy na około godzinę bez przykrycia. Po tym czasie testujemy smak - możemy doprawić nasz sos szczyptą soli, cukru, połową łyżeczki octu lub wodą. W lodówce wytrzyma około 3 miesiące.