SKŁADNIKI
na ciasto:
2 kubki mąki pszennej
0,5 łyżeczki soli
0,5 kubka świeżo zagotowanej wody
mąka ziemniaczana do oprószenia
na nadzienie:
3 kubki drobno posiekanych liści białej kapusty
0,5 łyżeczki soli
1,5 kubka zielonej cebulki
1 łyżka posiekanego czosnku
1 łyżka posiekanego świeżego imbiru
ok. 300 g mielonej wieprzowiny
2 łyżeczki sosu sojowego
2 łyżki oleju sezamowego
0,5 łyżeczki czarnego pieprzu
0,5 łyżeczki soli
2 łyżeczki cukru
2 łyżki mąki ziemniaczanej
PRZYGOTOWANIE
Jeśli kupiliście w sklepie gotowe ciasto na pierożki gyōza to pierwszy krok możecie pominąć.
2 kubki mąki (ok. 240 g) wrzucamy do miski. Gotujemy wodę i odmierzamy 0,5 kubka, rozpuszczamy w niej sól. Wodę powoli dolewamy do mąki całość mieszając łyżką. Uważając żeby się nie oparzyć delikatnie ugniatamy ciasto i przenosimy je na blat. Ugniatamy dalej przez kolejne 10 minut, aż do momentu gdy będzie miękkie i plastyczne. Dzielimy je na połowę i z każdej z nich formujemy wałek, który owijamy folią i odstawiamy na 30 minut. Po tym czasie blat posypujemy mąką ziemniaczaną i każdy z wałków kroimy na małe kawałki, po około 20 na każdą część ciasta. Kawałki bardzo cienko wałkujemy i wykrawamy z nich równe koła o średnicy 8 cm. Kładziemy jeden na drugim uprzednio obsypując każdy mąką ziemniaczaną. Przykrywamy aż do momentu gdy będziemy lepić pierogi lub mrozimy jeśli mamy zamiar zrobić je w innym czasie.
Przygotowujemy farsz. Posiekaną kapustę zasypujemy solą i odstawiamy na około 15 minut. Po tym czasie dokładnie odsączamy z wody i wyciskamy - krok ten jest ważny, aby farsz nie był zbyt mokry i aby łatwiej lepiło się nam pierogi. Łączymy ze sobą kapustę, zieloną cebulkę, czosnek, imbir, mięso mielone, sos sojowy, olej sezamowy, czarny pieprz, sól, cukier i mąkę ziemniaczaną. Wszystko bardzo dokładnie mieszamy, najlepiej za pomocą ręki tworząc zwarte nadzienie.
Na krążki ciasta nakładamy porcję farszu, boki smarujemy wodą i składamy na pół, zlepiając je w środku. Z wierzchniej części ciasta tworzymy falbanki. Najlepiej sposób zlepiania przedstawia to video - przewińcie na około 3 minutę.
Aby przyrządzić gyōza rozgrzewamy patelnię na średnim ogniu i gdy jest rozgrzana wylewamy na nią trochę oleju (może być sezamowy). Układamy na niej pierożki i smażymy chwilę aż spód się zarumieni. Zalewamy je wodą (około 1/3-1/2 kubka na porcję) i od razu przykrywamy. Gotujemy dalej przez około 4-5 minut. Po odkryciu powinno być bardzo mało wody, gotujemy dalej aż całkiem nie wyparuje i polewamy olejem sezamowym. Ściągamy z patelni i podajemy z sosem sojowym zmieszanym z octem ryżowym oraz olejem chili. Smacznego!