SKŁADNIKI
na ciasto do pierogów:
2 kubki mąki pszennej
2 średniej wielkości jajka
1 łyżeczka soli
0,5 kubka wody (być może troszkę więcej)
skrobia do oprószenia
na nadzienie:
kilka niewielkich grzybów mun
ok. 180 g mielonej wieprzowiny
ok. 100 g krewetek, bez pancerzyków, drobno posiekanych
1 łyżka drobno posiekanej zielonej cebulki
1/2 łyżki oleju sezamowego
1 łyżeczka wina shaoxing lub sherry
3/4 łyżeczki bulionu z kurczaka w proszku*
1 łyżka sosu ostrygowego
1/2 łyżeczka soli
1/2 łyżki świeżo startego imbiru
3 szczypty białego pieprzu
na zupę:
1 i 3/4 kubka rosołu z kurczaka
1 kubek wody
sól i biały pieprz do smaku
na sos z olejem chili:
1 łyżka oleju sezamowego
1 łyżka sosu sojowego
1 łyżeczka oleju chili
1 łyżeczka czarnego octu
1 łyżeczka rozgniecionego czosnku
zielona cebulka, drobno posiekana
sól do smaku
PRZYGOTOWANIE
W misce łączymy razem mąkę oraz sól, a następnie dodajemy jajka i dokładnie razem mieszamy. Powoli dolewamy wodę, cały czas ugniatając ciasto aż uzyskamy gładką konsystencję. Miskę przykrywamy i odstawiamy na 10 minut. Po tym czasie ugniatamy je dalej przez około 10 minut i ponownie odstawiamy przykrywając na 30 minut. Całość dzielimy na dwie części, a każdą z nich rozwałkowujemy – na razie nie musi to być super cienkie rozwałkowanie. Oprószamy skrobią i składamy, a następnie owijamy w folię spożywczą. Powtarzamy z drugą częścią ciasta i obie połówki zostawiamy na kolejne 30 minut. Po upływie tego czasu każdą część rozwałkowujemy jak najcieniej, ciasto powinno być bardzo plastyczne. Z ciasta wykrawamy kwadraty (nasze miały około 7 centymetrowe boki). Układamy jeden na drugim obsypując skrobią, aby do siebie nie przywierały.
Aby przygotować nadzienie, najpierw namaczamy grzyby w misce pełnej ciepłej wody przez 15 minut. Po tym czasie kroimy je drobno i łączymy razem z resztą składników na nadzienie. Odstawiamy je na 30 minut do lodówki.
Na wykrojone ciasto kładziemy niewielką ilość farszu i sklejamy jego brzegi. Są różne sposoby na zlepienie wontonów, polecamy ten filmik (klik!) – wybierzcie ten, który najbardziej Wam odpowiada.
Tak przygotowane wontony wrzucamy do gotującej się wody. Po ich wypłynięciu na powierzchnię gotujemy je 3 minuty.
Zupę, w której podamy wontony przygotowujemy poprzez podgrzanie rosołu razem z wodą. Doprawiamy go solą oraz białym pieprzem.
Aby rosół, którego używamy był bardziej azjatycki wystarczy, że połączymy w garnku niewielkiego kurczaka (ok. 1 kg) lub też pierś oraz np. skrzydełka razem z 10 kubkami wody oraz około 5 cm świeżego imbiru posiekanego w plasterki. Gotujemy na wysokim ogniu 20 minut, a następnie przez około 2 godziny na małym. Dodajemy sól do smaku.
Pierożki podajemy w miseczce wypełnionej zupą, posypane zieloną cebulką. Jeśli mamy ochotę to dodatkowo przygotowujemy sos z olejem chili (co zresztą gorąco polecamy!). W miseczce łączymy po prostu wszystkie składniki i dokładnie mieszamy. Polewamy nim naszą zupę z wontonami.
Smacznego!
UWAGI
*Nie jest to nasza kostka rosołowa, ale jej swoisty odpowiednik. Polecamy go kupić, bo bez trudu dostępny jest w sklepach internetowych. Znaleźć go można pod nazwami takimi jak: tajski bulion drobiowy w proszku, bulion z kurczaka w proszku lobo.