SKŁADNIKI
na ciasto do pierogów:
2 kubki mąki pszennej
2 średniej wielkości jajka
1 łyżeczka soli
0,5 kubka wody (być może troszkę więcej)
skrobia do oprószenia
na nadzienie:
8 suszonych grzybów shiitake
ok. 60 g suszonych grzybów mun
1 łyżka sosu sojowego
1 łyżeczka skrobi kukurydzianej
1/4 łyżeczki soli
1/4 łyżeczki zmielonego białego pieprzu
1/4 łyżeczki cukru
2 łyżki oleju
2 łyżki świeżego, startego imbiru
1 mała marchewka, starta
1 zielona cebulka
sos do pierogów:
1/4 kubka czarnego octu
1 łyżka sosu sojowego
1/2 łyżeczki oleju chili
około 1,5 cm startego imbiru
PRZYGOTOWANIE
W misce łączymy razem mąkę oraz sól, a następnie dodajemy jajka i dokładnie razem mieszamy. Powoli dolewamy wodę, cały czas ugniatając ciasto aż uzyskamy gładką konsystencję. Miskę przykrywamy i odstawiamy na 10 minut. Po tym czasie ugniatamy je dalej przez około 10 minut i ponownie odstawiamy przykrywając na 30 minut. Całość dzielimy na dwie części, a każdą z nich rozwałkowujemy - na razie nie musi to być super cienkie rozwałkowanie. Oprószamy skrobią i składamy, a następnie owijamy w folię spożywczą. Powtarzamy z drugą częścią ciasta i obie połówki zostawiamy na kolejne 30 minut. Po upływie tego czasu każdą część rozwałkowujemy jak najcieniej, ciasto powinno być bardzo plastyczne. Z ciasta wykrawamy kwadraty, nasze miały około 7 centymetrowe boki. Układamy jeden na drugim obsypując skrobią aby do siebie nie przywierały.
Aby przygotować nadzienie, namaczamy najpierw grzyby shiitake oraz mun w 2 kubkach ciepłej wody przez 30 minut. Odcedzamy je, wyciskając z nich nadmiar wody - zostawiamy płyn z namaczania. Następnie bardzo drobno je siekamy. Do miski wlewamy 1 kubek płynu pozostałego z namaczania grzybów i do niego dodajemy sos sojowy, skrobię kukurydzianą, sól, pieprz oraz cukier. W rondelku podgrzewamy olej na wysokim ogniu. Wrzucamy do niego grzyby razem ze startym imbirem i smażymy przez minutę. Dorzucamy marchewkę i smażymy przez kolejną minutę cały czas mieszając. Zalewamy wcześniej przygotowanym płynem i gotujemy aż do momentu prawie całkowitego odparowania. Farsz powinien być wilgotny. Pozwalamy mu się ochłodzić*.
Jeśli wolimy ugotować je w wodzie, wrzucamy pierożki do gotującej się wody. Po ich wypłynięciu na powierzchnię gotujemy je 3 minuty. Podajemy razem z sosem lub też.. w barszczu :)
UWAGI
Farszu wychodzi więcej - w zależności od wielkości pierogów. Na małe, jak w tym wypadku myślimy że jest to podwójna ilość. Możecie ją zmniejszyć lub też pozostałą część zamrozić.
przepis na ciasto pochodzi z bloga China Sichuan Food