Ostatnio przyrządzona porcja kimchi prawie się nam skończyła, a jego już całkiem dojrzały smak bardzo dobrze pasuje do dania, które dziś chcemy Wam zaprezentować. Obydwie zgadzamy się w tym, że potrawy przyrządzone z kimchi są bajecznie pyszne i wręcz na swój sposób uzależniające. Trochę ciężko byłoby nam wybrać ulubioną i najukochańszą, ale ten prosty smażony ryż z kimchi prawdopodobnie wylądowałby na całkiem wysokiej pozycji (zapewne przebiłaby go zupa kimchi jjigae :)). Jest coś bardzo przytulnego w tej misce pełnej aromatycznego ryżu i nam osobiście kojarzy się ona trochę z deszczowym popołudniem i cieplutkim kocem :) Tak, wiemy że zwykle i jedno i drugie bardziej pasuje do herbaty lub gorącej czekolady w wielkim ulubionym kubku ale… my już tak mamy :)
Najprostsza wersja kimchi bokkeumbap składa się po prostu z ugotowanego ryżu oraz dobrze sfermentowanego kimchi. Te składniki w zupełności wystarczają by stworzyć cudowne połączenie, które my wprost uwielbiamy. Często jednak wzbogaca się go innymi dodatkami – najczęściej jest to mięso wieprzowe, ale dobrze sprawdza się też wołowina czy kurczak. Jeśli potrawa ma być bezmięsna to dodawane są do niej grzyby, tofu lub tuńczyk.
Ryż z kimchi jest bardzo popularny – w końcu jest niezwykle prosty i szybki w przygotowaniu. Zapewne też z tego względu uwielbiają go studenci mieszkający w akademikach. W każdej lodówce koreańskiej znajdzie się przecież miejsce na kimchi… ;) Zwykle jest to potrawa dosyć ostra, więc dla zbalansowania smaku podawana jest z łagodnymi zupami takimi jak na przykład kongnamul guk (콩나물국) z kiełków sojowych czy też ze schłodzonym dongchimi (동치미) czyli łagodniejszą dla podniebienia wersją kimchi z rzodkwi. Czasem jajko sadzone jest pomijane, ale dla nas to pozycja obowiązkowa w przypadku tej potrawy :)
Dodatek pasty gochujang jest opcjonalny, zwłaszcza jeśli nie jesteście zbytnimi fanami ostrości. Całkiem fajnie podbija ona jednak smak potrawy :) W przypadku kiedy zdecydujecie się na przygotowanie ryżu w wersji bezmięsnej, sos sojowy (do smaku) oraz czosnek używany do marynaty wołowiny dodajcie przy podsmażaniu kimchi.
SKŁADNIKI
olej do podsmażania
PRZYGOTOWANIE
Mięso łączymy z sosem sojowym oraz czosnkiem i odstawiamy na minimum 10 minut do zamarynowania. W międzyczasie kroimy potrzebne nam składniki - cebulę oraz kimchi.
przepis pochodzi z książki „Authentic Recipes from Korea”